Annesayfa / Kiraz / Kiraz Reçeli Tarifi

Kiraz Reçeli Tarifi

Kiraz Reçeli Tarifi

Kiraz Reçeli Tarifi, Kiraz mevsiminde tadına doyamadığımız kirazları yıl boyunca tatmaya ne dersiniz? Kiraz reçelini bu mevsimde bol bol yapıp kavanozlarda kilerde saklıyorum. Bazen tatlıların üzerinde, bazen yaş pastaların üzerinde, kahvaltıda bol bol kullanıyorum. Tam mevsiminde aldığımda çok da pahalı olmuyor diğer meyvelere bakınca oldukça makul fiyatlarda bulabiliyorum. Çok kullanışlı bu güzel tarifin yapılışı ve malzeme listesini sizlerle paylaştım. Uygulama videosundan izleyip kolayca yapabilirsiniz.

Malzemeler

1 kg kiraz ( sapları ve çekirdekleriyle birlikte)

750 ml su

750 gr toz şeker

1 tatlı kaşığı tereyağı

5 gr limon tuzu

Yapılışı

Kirazları akşamdan yıkayıp saplarını ayıklıyoruz. Arzuya göre çekirdeklerini çıkarıyoruz. Ben çıkarmadım çünkü şekli bozulup parçalanıyor kaynatırken böyle olunca da yaş pastaların tatlıların üzerinde kullanmakta zorlanıyorum. Gerçi pastaların üzerinde kullanmak için doğrudan dondurarak da koyuyorum ama acil zamanlarda reçelin içinde süzüp almak çok pratik oluyor 🙂 Neyse reçelimin yapılışına döneyim. Akşamdan üzerine şekeri döküp sabaha kadar bekletiyoruz. Üzerine suyunu ilave edip limon tuzunu koyuyoruz.

Önce kaynayana kadar yüksek ateşte kaynamaya başladıktan sonra orta ateşte toplamda bir saat – bir saat 15 dakika kadar kıvamı koyulaşana kadar kaynatıyoruz. İndirmeden 5 dk önce tereyağı ilave edip karıştırıp ocaktan indiriyoruz. Temizce yıkanmış kurulanmış kavanoza doldurup yeni ve ilk defa kullanılan kapakla hızlıca kapatıp ters çeviriyoruz. Daha sonra ertesi gün sabah kavanozun kapağının ortası çökmüşse soğuk kilere kaldırıp yıl boyunca tüketiyoruz. Yukarıdaki ölçülerim bir kiloluk kavanoz için siz bunu arzuya göre artırabilirsiniz.

Not: Suyun miktarı gözünüze çok gelmesin kaynadıkça azalıyor ve kıvamı koyulaşıyor.

Not: Reçelin kıvamını soğumadan tenceremizi ocaktan indirmeden nasıl anlarız?  Kaynayan reçelden bir kaşık alıp düz beyaz porselen bir tabağın kenarına dökelim, tabağı hafifçe eğelim döktüğümüz reçel koparak ve hızlıca akıyorsa henüz olmamış demektir biraz daha kaynatmamız gerekiyor. Reçelin kıvamı ağırlaşmış ve kopmadan akıyorsa olmuş demektir. Tereyağını ilave edip indirebiliriz.

Evimin Yemekleri – Birbirinden güzel yemek tarifleri, soğuk sıcak içecek tarifleri, tatlı tarifleri bu kanalda. Sağlıklı doğal malzemelerle hazırlanmış kolay ve pratik yemek tarifleri. Tatlılar, soğuk ve sıcak içecekler birbirinden güzel et yemekleri bu kanalda abone olmayı unutmayın.

https://www.youtube.com/channel/UCB2h4d1xejb4kfYtgRs2o9w

https://www.eviminyemekleri.com/

https://www.facebook.com/eviminyemekleri/

https://twitter.com/YemekleriEvimin

https://www.instagram.com/evimin.yemekleri/

https://www.tumblr.com/blog/eviminyemekleri

Sizde tarif gönderin ! 🙂

Facebook sayfamızdan, web sitemizin sende tarif gönder bölümünden bize tariflerinizi gönderirseniz mutfağınızın güzel lezzetlerini sizlerin adına paylaşabiliriz.

hakkında yonetim

Yazarın Diğer Tarifleri

Zambak nedir faydaları nelerdir

Zambak nedir faydaları nelerdir

Zambak nedir faydaları nelerdir Zambak nedir faydaları nelerdir, Zambak, zambakgiller familyasının Lilium cinsinden genellikle soğan ile …