Annesayfa / Kadınca / Bebek Giysileri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bebek Giysileri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bebek Giysileri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bebek Giysileri Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Bebek cildi çok hassastır. Bunun nedeni; yağ tabakasının az olması dolayısıyla cildin dış etkenlere karşı koruyucu tabakasının tam olarak gelişmemiş olmasıdır. Bu nedenle uygun olmayan giysiler kızarıklık ve ciltte hassasiyet yapabilir. Benzer şekilde kimyasal açıdan irritan özellik taşıyan temizlik malzemeleri ve deterjanlar aynı olumsuz etkiyi yaratır.

Yapılan araştırmalarda bebeğin giyiminin; büyümesi, gelişmesi ve psikolojisi üzerinde önemli etkileri olduğu tespit edilmiştir. Bebeklerin giysilerinden %100 ebeveynler sorumludurlar. Bebek giysisini, yetişkin giysisinden ayıran en önemli özelliği, işlevselliğinin ön planda olmasıdır.

Bebek Giysileri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bebek Giysilerinin Özellikleri

Bebeğin giysisi her şeyden önce onu sıcaktan ve soğuktan korumalıdır. Bebekler mevsime ve ortam sıcaklığına uygun giydirilmelidir. Pamuklu giysiler ve emici özelliği fazla olan malzemelerden yapılmış giysiler tercih edilmelidir.
Giysiler kolay yıkanabilmelidir. Bebeğin iç çamaşırları, yumuşak, suyu/nemi kolaylık-la emebilen, kaynatmaya (90-100 dereceye) dayanıklı, ütülenebilen özellikte olmalıdır. Bebeğin giysileri, kollarını ve bacaklarını rahatça hareket ettirebilecek özellikte olmalıdır. Kol ve bacaklarını rahat hareket ettiren bebeğin kasları güçlenir.

İlk ay şapka giydirerek bebeğin ısı kaybı önlenebilir. Unutulmamalıdır ki az giydirmek kadar çok giydirmek de bebeğe zarar verir. Bebeğin diğer giysileri gibi çorapları da pamuklu olmalıdır. Çorapların özellikle lastikli kısımları çok sıkı olmamalıdır. Kolay giydirip çıkartılabilecek, yakası geniş, kolları bol kıyafetler seçilmelidir. Boyundan açılmaya başlayarak ayağa kadar fermuarlı ya da çıt çıtlı olan giysiler tercih edilmelidir. Sık bez değiştirileceği için altı kolaylıkla açılıyor olmalıdır. Geniş yakalı olması baş kısmından kolayca geçmesini sağlar. Dantelli, bağcıklı giysiler bebekler için uygun değildir. Giysi üzerinde metal ve sert plastik aksesuar vb. bulunmamalıdır. Giysilerin dikiş yerleri sert olmamalı, tüylü, boyası çıkan giysiler tercih edilmemelidir.

Bebeklerin cildi erişkinlerden çok daha hassastır. Kullanılan temizlik malzemesine bağlı kolaylıkla alerjik reaksiyon gelişebilir. Bu nedenle bebek giysileri ayrı yıkanmalı, güneşte kurutulmalı ve tersten ütülenmelidir. İlk alınan giysiler, yıkandıktan sonra kullanılmalıdır. Giysiler yıkanırken sadece bebek giysileri için olan temizleyici ürünler kullanılmalıdır. Yıkama sırasında ağartıcı, yumuşatıcı ve leke çıkartıcı ürünler kullanılmamalıdır. Giysiler saklanırken naftalin ve güve ilacı kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bir sonraki konumuzda bebeğin uykusu, bebeklerin ağlama nedenleri, bebeklerin karşılaştığı hastalık ve problemlerle ilgili paylaşımlar yapacağız. Anne adaylarımızın bu seriyi takip etmeleri çok yararlı olacaktır.

Aşağıdaki linklerde bulunan youtube kanalımıza abone olup, sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip edebilirsiniz. Birbirinden güzel yemek tarifleri, mutfak ipuçları ve gündelik hayatımızda ihtiyacımız olan bilgileri aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan da paylaşıyoruz.

 

http://bit.ly/evimin

https://www.eviminyemekleri.com/

https://www.facebook.com/eviminyemekleri/

https://twitter.com/YemekleriEvimin

https://www.instagram.com/evimin.yemekleri/

https://www.tumblr.com/blog/eviminyemekleri

Değerlendir.

hakkında yonetim

Yazarın Diğer Tarifleri

Cantık Pide Tarifi

Cantık Pide Tarifi Cantık Pide Tarifi yapılışı ve malzemeleriyle birlikte videolu olarak sizlerle. Bursa ilimizin …